Gdańsk: Seans w wyjątkowych okolicznościach. Powraca Kino na Dachu!

Wraz z początkiem czerwca wystartuje po raz ósmy najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje odbędzie się 28 pokazów w wyjątkowej scenerii – z widokiem na dachy gdańskich kamienic.

W tym roku ponownie zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes, Sundance czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach.

W programie komedie, dramaty, thrillery, horrory oraz kino Oskarowe i najlepsze europejskie kino autorskie tego sezonu: wielki powrót Brendana Frasera w filmie „Wieloryb” Darrena Aronofskiego, za który otrzymał Oskara za najlepsza rolę męską; „W trójkącie” Rubena Östlunda, czyli najlepszy europejski film 2022 roku, szalona komedia i bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Nominowany do Oskara ostatni film Jerzego Skolimowskiego „IO”; niezwykle zmysłowy „Paryż, 13 dzielnica” Jacquesa Audiarda – kolejny tytuł po „Frances Ha” czy „C’mon C’mon” dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli.

Widzowie zobaczą również sensacyjną komedię „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” z legendą kina Nicolasem Cagem i najgorętszym nazwiskiem tego lata Pedro Pascalem („The Last of Us”, „Mandalorian”), dwa mrożące krew w żyłach thrillery „Men” Alexa Garlanda („Ex Machina”) oraz „Bodies Bodies Bodies” reż. Halina Reijn, obie produkcje z amerykańskiego studia A24, z którego pochodzą oskarowi laureaci „Wszystko wszędzie naraz” i „Wieloryb”.

Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce. Jest to niewątpliwie najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku i mamy nadzieję, że ósma edycja kina na dachu spotka się jak co roku z dużym zainteresowaniem widzów. W tym roku przygotowaliśmy dla nich prawie 30 pokazów, które zaprezentujemy w ciągu 3 miesięcy. – mówi pomysłodawczyni i organizatorka cyklu filmowego Anna Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa. 

W repertuarze obok „W trójkącie” nie zabraknie również innych, najważniejszych europejskich produkcji roku, czyli „Aftersun” Charlotte Wells, z nominowanym do Oscara za swoją zachwycająca rolę Paulem Mescalem w fenomenalnym duecie z debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio, którą okrzyknięto odkryciem roku, a także jednym z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy „W gorsecie” w reż. Marie Kreutzer, z nagrodzoną w Cannes wspaniałą Vicky Krieps („Nić widmo”) w roli Sisi – skandalistki, rewolucjonistki i najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki.

To tylko wybrane filmy z bogatego tegorocznego repertuaru kina, którego projekcje odbywać się będą 2-3 razy w tygodniu przez całe lato, od 3 czerwca do 2 września. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferyczny (silny wiatr, deszcz) wybrany seans będzie przekładany na inny termin.

REPERTUAR:

Poprzedni artykuł

Konferencja Zdrowe Życie na Warmii i Mazurach [RELACJA]

Następny artykuł

W rytmie słonecznej Mołdawii. Za nami Charytatywny Bal z Sercem

powiązane artykuły
Total
0
Share