Miasto Słowa, Miasto Morza

W tym tygodniu jedynym słusznym adresem wszystkich miłośników dobrych książek jest Gdynia. Wszystko za sprawą festiwalu Miasto Słowa, którego inauguracja odbyła się wczoraj.

Festiwal Miasto Słowa to szereg spotkań, dyskusji i wydarzeń poświęconych literaturze. To przegląd ważnych pozycji i obiecujących debiutów i premier, a także przewodnik po ciekawych zjawiskach w rodzimej literaturze. Tegoroczna edycja potrwa do 28 sierpnia. Ważnym punktem programu będzie tradycyjnie gala Nagrody Literackiej Gdynia. To właśnie od spotkań z nominowanymi w tym roku autorami rozpoczął się festiwal Miasto Słowa.

Fot. Anna Rezulak/gdynia.pl

Rozmowy odbyły się w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni w Muzeum Miasta Gdyni. Jako pierwsi na scenie zagościli nominowani w kategorii esej. Spotkanie poprowadził Antoni Zając, a udział w nim wzięli Agnieszka Gajewska (książka: „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia”) , Marcin Dymiter („Notatki z terenu”), Andrzej Kopacki („21 wierszy w przekładach i szkicach”) i Tomasz Szerszeń („Wszystkie wojny świata”). Szansę na Kostkę Literacką w tej kategorii ma również książka „Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym” autorstwa zmarłego na początku roku Jerzego Szperkowicza.

Następnie uczestnicy festiwalu mieli okazję poznać bliżej autorów nominowanych w kategorii poezja. W rozmowie z Jakubem Skurtysem udział wzięli Szymon Bira (tomik „1.1”), Urszula Honek („Zimowanie”), Emilia Konwerska („112”), Patryk Kosenda („Największy na świecie drewniany coaster”) oraz Justyna Kulikowska („gift. Z Podlasia”).

Fot. Anna Rezulak/gdynia.pl

Dalsza część wieczoru nawiązywała do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. „Co z tą Rosją?” to rozmowa, w której udział wzięli historyk i eseista prof. Andrzej Chwalba, specjalizujący się w relacjach polsko-rosyjskich, oraz Jędrzej Morawiecki, pisarz, publicysta i reporter, specjalizujący się w tematyce wschodniej. Podczas spotkania, które poprowadził Szymon Kloska, podejmowany był temat fenomenu bezwzględnej rosyjskiej machiny politycznej i skomplikowanego rysu społecznego rosyjskiego narodu.

Festiwal wciąż trwa. Dziś mogliśmy poznać bliżej kolejnych autorów nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia, tym razem w kategoriach proza oraz przekład na język polski. W programie znalazła się również dyskusja Agnieszki Lichnerowicz z Konstantym Gerbertem i Maciejem Górnym.

Fot. Anna Rezulak/gdynia.pl

Szczegółowe informacje nt. programu znaleźć można na stronach internetowych www.nagrodaliterackagdynia.pl oraz www.gdynia.pl. Transmisje ze spotkań w ramach festiwalu Miasto Słowa można oglądać na facebookowym profilu Nagrody Literackiej Gdynia.

źródło: gdynia.pl

Poprzedni artykuł

II miejsce na Bałtyku! Duży sukces Portu Gdańsk

Następny artykuł

Baltic Sail 2022. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

powiązane artykuły
Total
0
Share