Gdańsk z rekordem w wyjątkowej inicjatywie!

W Gdańsku ustanowiono Rekord Polski w liczbie kobiet samobadających piersi w tym samym czasie. Zakończone sukcesem bicie rekordu było częścią wydarzenia związanego z profilaktyką raka piersi, które odbyło się w Dzień Kobiet w Europejskim Centrum Solidarności.

Czym jest kobiecość i skąd ona się bierze? Każdy z nas ma inną odpowiedź. Dla mnie to codzienna siła i siła do pokonywania trudności. Dzisiaj przed oczami stają mi sceny zza wschodniej granicy, kobiety w Ukrainie, ale także te panie, które przyjechały do nas już z diagnozą różnych chorób. Myślę także o matkach dzieci z niepełnosprawnościami, które są teraz w Sejmie, a na co dzień wokół nas. To wiele trudnych spraw, ale im bardziej otwarcie będziemy o nich mówić, tym łatwiej je oswoimy i zobaczymy, że nie jesteśmy z tym sami. W nasze święto, poza uśmiechem, kwiatami i życzeniami bardzo ważne jest poczucie dawania sobie wzajemnie siły. Dzisiaj są z nami studentki, seniorki, przedsiębiorczynie, aktywistki i naukowczynie. Możemy się wspólnie inspirować, motywować, wspierać i o sobie dbać. Pamiętajmy o codzienności, aby małymi gestami i solidarnością budować w sobie wzajemną siłę – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  

Wystąpienie prezydent Gdańska zainaugurowało wydarzenie, w trakcie którego można było zasięgnąć informacji na temat profilaktyki i leczenia raka piersi. Na stoisku Centrum Równego Traktowania można było porozmawiać z psychologiem, a na stoisku Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień udzielano informacji na temat działających w Gdańsku programów promujących zdrowie. Patrnerami akcji była fundacja OmeaLife, której wiceprezeska Ewelina Puszkin opowiedziała o pierwszych krokach do skutecznej diagnozy oraz podjęcia leczenia i działalności fundacji, Wsparcie na Starcie, Gdański Uniwersytet Medyczny, którego studentki dzieliły się wiedzą, a także GOPZiPU i Gdańskie Centrum Równego Traktowania.

Ewelina Puskzin – wiceprezeska OmeaLife przy stoisku z fantomami piersi wykorzystywanymi do nauki badania piersi. / Fot. Dominik Paszliński

Pamiętajmy o profilaktyce

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. osób umiera z jego powodu. Zbyt późne wykrycie choroby jest jedną z głównych przyczyn umieralności, jednak w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Z tego też powodu warto zdobywać wiedzę na temat profilaktyki i samobadania oraz regularnie wykonywać mammografię i USG piersi. 

Spotkanie w ECS był okazją do wysłuchania prelekcji dot. profilaktyki raka piersi, epidemiologii i czynników ryzyka i przykładów ze świata sławnych osób, które podjęły się profilaktycznej mastektomii.  Aby teorię przenieść w praktykę przeprowadzony został także instruktaż samobadania piersi, co odbyło się pod czujnym okiem przedstawicielki Biura Rekordów.

Mamy rekord!

Całe samobadanie trwało 3 minuty i 10 sekund, a wzięło w nim udział 156 osób. Tym samym w Gdańsku 8 marca ustanowiono Rekord Polski w kategorii najwięcej osób badających piersi jednocześnie. Specjalny certyfikat potwierdzający ustanowienie rekordu odebrała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tej wyjątkowej inicjatywie. To ma znaczenie tym bardziej, że odbywa się w Dzień Kobiet. Bardzo dziękuję za przybycie i przyłączenie się do ustanowienia tego rekordu – mówiła prezydent Monika Chabior.

źródło: Referat Prasowy UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

Santander reinwestuje. Nowe miejsca pracy w Gdyni!

Następny artykuł

Architekci zajmą się placem przed kultowym obiektem! Lada moment ruszają warsztaty

powiązane artykuły
Total
0
Share