Jako dyrygent, Wojciech Rajski zdobył uznanie na najważniejszych scenach świata. Jego działalność pedagogiczna została zwieńczona tytułem profesora Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie m.in. wykładał. Prowadził także klasę dyrygentury w gdańskiej Akademii Muzycznej. W roku 2022 Wojciech Rajski świętował jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. W tym samym roku 40-lecie obchodziła założona przez niego orkiestra – Polska Filharmonia Kameralna Sopot, z którą podbijał sale koncertowe nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. Ponad 100 zagranicznych koncertów rocznie, również z gościnnym udziałem najwybitniejszych solistów świata, kilkadziesiąt nagranych płyt – sprawiło, że sopoccy filharmonicy stali się znakomitymi ambasadorami naszego miasta. Wykorzystując ich talent i potencjał Wojciech Rajski był również inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic.
Na scenie Filharmonii Narodowej zadebiutował, występując podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. rocznicy urodzin kompozytora w 2018 roku. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i z wielkim powodzeniem zaprezentował dzieło trójmiejskiej widowni. Warszawska publiczność Teatru Wielkiego Opery Narodowej (kwiecień 2016) doceniła je tym bardziej. Szymon Morus z Operą Bałtycką związał się na dłużej, kierując kolejnymi produkcjami: Sąd Ostateczny Krzysztofa Knittla, Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego. Od sezonu 2021/2022 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Współpracuje m.in. z: Polską Operą Królewską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Koszalińską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Śląską, Filharmonią Zielonogórską, Radomską Orkiestrą Kameralną, czy Śląską Orkiestrą Kameralną. Pod jego batutą występowali wybitni soliści, wśród nich: Pierre Génisson, Massimo Mercelli, Miroslava Yordanova, Alexander Krichel, Olga Pasiecznik, Robert Gierlach czy Leszek Możdżer.
Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Pomorską Nagrodą Artystyczną w roku 2016. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, którego celem jest współpraca z instytucjami kultury, zespołami i indywidualnymi artystami w celu tworzenia wspólnych przedsięwzięć, łączących muzykę z poezją, teatrem i obrazem. Jest założycielem Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku regularnie koncertuje, zapraszając do współpracy wykonawców o szerokich perspektywach artystycznych.
- źródło: UM Sopot
- foto: K. Mystkowski UM Sopot/KFP