Za prawie 80% działań społecznych w naszym kraju odpowiadają kobiety. To aktywistki, społeczniczki i liderki, które niestrudzenie działają w swoich obszarach i lokalnych społecznościach. To nie hobby – to ciężka (i często niewdzięczna) praca. Robią to, bo im zależy i chcą zmieniać świat. Wiedzą, co można zrobić dzięki lokalnym działaniom. Opiekują się osobami starszymi, organizują warsztaty, wspierają mniejszości, ratują zwierzęta. Dzięki kampanii Bohaterki Codzienności pomogliśmy dziesięciu niezwykłym kobietom opowiedzieć ich historię. Mamy raport, wnioski i energię do działania. Zapraszamy na dyskusję o kobietach, dla kobiet i o realnych możliwościach wspierania liderek społecznych.
Zapraszamy 24 kwietnia do IKM (Targ Rakowy 11, sala 1, piętro 1). Zaczynamy o 9:00 briefingiem prasowym zaproszonych gości. Zorganizujemy czas dla dziennikarzy, a następnie odbędzie się moderowana dyskusja. Uczestniczki rozmowy: Beata Rutkiewicz (Wojewoda Pomorska), Jolanta Szydłowska (Pomorski Zespół ds. Kobiet), Marzena Gimińska (Fundacja Bateria z Gardei/ Bohaterka Codzienności), Paulina Kremer (Fundacja To i Co, Bohaterka Codzienności), Natalia SiudaPiotrowska (Up Foundation). Rozmowę poprowadzi dziennikarka Radia Gdańsk – Tatiana Slowi.
Plan spotkania:
- 09:00 – 09:15 briefing prasowy, otwarcie spotkania
- 09:15 – 09:30 czas dla dziennikarzy
- 09:30 – 10:30 dyskusja, podsumowanie spotkania
- 10:30 – 11:00 rozmowy i networking przy kawie
Celem spotkania jest przede wszystkim omówienie narzędzi, jakimi powinniśmy wspierać liderki społeczne (w tym: rady kobiet, program liderski dla liderek społecznych, lokalna szkoła liderek politycznych, fundusz na działania aktywistyczne i społeczne w regionie). To spotkanie inicjuje cykl spotkań tematycznych dot. dyskusji na temat roli i możliwości działań sektora obywatelskiego w kontekście usług społecznych. Kolejne spotkanie odbędzie się w maju. Weźmie w nim udział Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego – Agnieszka Buczyńska. Dodatkowo zaprezentujemy po raz pierwszy Kompendium Liderki, które jest narzędziem do pracy własnej społeczniczek. To narzędzie powstało w ramach projektu Bohaterki Codzienności – kobiety w 3. sektorze. Podczas spotkania będzie okazja do otrzymania tej publikacji.
W trakcie dyskusji:
- zastanowimy się, czego brakuje pomorskim liderkom,
- pokażemy, do czego może prowadzić wspieranie i docenianie kobiet w działaniach publicznych,
- omówimy realne pomysły na systemowe zmiany,
- opowiemy, dlaczego ważne jest docenianie, budowanie silnej pozycji kobiet – liderek społecznych i sektora obywatelskiego.
Kampanię “Bohaterki Codzienności – kobiety w 3. sektorze” od 2 lat realizuje Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation w partnerstwie z TAK Trójmiejską Akcją Kobiecą. Działania projektu mają na celu docenić pracę kobiet w organizacjach pozarządowych i wzmocnić ich rolę w społeczeństwie.
Do udziału w sesjach zdjęciowych i podcastach zaproszono 10 zaangażowanych społecznie kobiet z różnych miejscowości województwa pomorskiego. Odbyło się 14 wystaw i wydarzeń towarzyszących nagłaśniających temat w 11 miastach: Malborku, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Słupsku, Sopocie, Sztumie, Kościerzynie, Dobrogoszczu, Tczewie i Pucku. Społeczniczki z Pomorza skorzystały ze 100 godzin grupowych warsztatów wzmacniających i 200 godzin indywidualnego specjalistycznego doradztwa i konsultacji psychologicznych.
Na co dzień liderki społeczne dbają o innych, a w tym projekcie, to my postanowiłyśmy zadbać o nie. Widzimy, że docenienie kobiet w ich codziennej pracy społecznej dodaje im skrzydeł i jest środkiem przeciwdziałającym wypaleniu.
Natalia Siuda- Piotrowska, prezeska Up Foundation
Dzięki naszemu wsparciu wiele aktywistek coraz odważniej sięga po przywództwo. Niektóre z nich zadebiutowały w tym roku, jako kandydatki w wyborach samorządowych.
Lidia Makowska, prezeska TAK Trójmiejskiej Akcji Kobiecej
Mimo wielu pozytywnych efektów projektu, realizatorki nabrały pewności, że w kwestii przeciwdziałaniu wypaleniu aktywistycznemu jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego, jako podsumowanie działań kampanii, wydały bezpłatnego e-booka dla kobiet działających w 3. sektorze.
“Kompendium Liderki – wzmocnij się. Poradnik antywypaleniowy dla społeczniczek i aktywistek” to pozycja, która może towarzyszyć w codzienności, pomagać zadbać o siebie i być źródłem informacji, gdzie szukać wsparcia. W środku znajdują się ćwiczenia do pracy własnej i sposoby na zapobieganie wypaleniu, inspirujące historie Bohaterek Codzienności z Pomorza, a także dobre praktyki na tematy ważne dla liderek. Poruszane są kwestie świadomego przywództwa, współpracy w sektorze i międzysektorowej, budowania społeczności i zespołu. To pozycja dla kobiet, które codziennie dodają siły innym, a same też potrzebują wzmocnienia: aktywistek, działaczek, liderek społecznych. Publikacja jest dostępna TUTAJ.
Kompendium jest odpowiedzią na potrzeby kobiet, które określono w badaniu przeprowadzonym przez dr Martę Abramowicz i dr Annę Strzałkowską. Raport “Codzienność kobiet w trzecim sektorze w małych miejscowościach Pomorza – diagnoza, potrzeby, wyzwania i rekomendacje” dostępny jest do pobrania TUTAJ.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.