Prestiżowe wyróżnienie dla sopockiego projektu!

Strefa woonerf, która powstała w Sopocie na ulicy Parkowej otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Sopocka inwestycja jest jednym z projektów nagrodzonych w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Rozstrzygnięto XVII edycję konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2023 roku. Wyróżnienie dla sopockiego woonerfu na ulicy Parkowej przyznano w kategorii Rewitalizowana Miejska Przestrzeń Publiczna. W uzasadnieniu podkreślono kompleksowość działań mających na celu uporządkowanie przestrzeni w bardzo ważnej części miasta, położonej na styku z Morzem Bałtyckim.

Projekt strefy woonerf, zrealizowany w Sopocie kwartale ulic Parkowa – Kordeckiego – al. Wojska Polskiego – Kilińskiego, nie tylko uspokoił ruch samochodowy, poprawiając bezpieczeństwo pieszych, ale zmienił też wygląd tej części Sopotu. Jurorzy konkursu uznali, że „uatrakcyjnienie nadmorskiego fragmentu miasta, stworzenie nowego przedpola ekspozycji i skierowanie ruchu turystycznego do tego obszaru pozwoliło na wyeksponowanie zabytkowej architektury. Ważnym założeniem projektu była również ochrona okolicznych terenów przed podtopieniami”. Realizacja projektu wiązała się z kompleksowymi pracami związanymi z budową i przebudową infrastruktury podziemnej, wybudowane zostały nowe kanały deszczowe, przebudowana została większość sieci podziemnych. Na powierzchni zmienił się układ drogowy – strefa woonerf nie ma tradycyjnego podziału na jezdnię i chodnik, a piesi i rowerzyści mają pierwszeństwo na całej szerokości ulicy. Zmieniło się również oświetlenie, zieleń i mała architektura.

Zgodnie z regulaminem konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną Kapitułę konkursu tworzą członkowie Kolegium Towarzystwa, czyli Zarząd Główny oraz prezesi oddziałów, a także zaproszeni goście. W XVII edycji konkursu Kapituła obradowała składzie 22 osobowym.

  • źródło: UM Sopot
  • foto główne: Anna Rezulak KFP/UMS
Poprzedni artykuł

Ranking zanieczyszczonych miast. Jak wypadły miasta z Pomorza, Warmii i Mazur?

Następny artykuł

Lada dzień startuje XVI edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości!

powiązane artykuły
Total
0
Share