Rekordowy lokator Olivii Business Centre

Nie dość, że zajmuje najwyższe piętro najbardziej prestiżowego wieżowca – to prawdopodobnie korzysta z niego za darmo. Jest enigmatyczny – nie pozwala zrobić sobie zdjęć. Mimo to stał się bohaterem lokalnych mediów. O kim mowa?

O sokole wędrownym, który jeśli zechce – potrafi rozwinąć prędkość na poziomie 322km/h. Taki poziom szybkości czyni sokoła absolutnym rekordzistą w dyscyplinie prędkości nie tylko pośród ptaków, ale w ogóle – pośród wszystkich organizmów żywych na naszej planecie. Co do pozostałych liczb, warto podkreślić, że nasz bohater jest jednym z większych przedstawicieli swojej rodziny, samiec dorasta do 45 cm długości i rozpiętości skrzydeł 100cm, natomiast samica może osiągać 51cm i rozpiętość skrzydeł do 115cm.

Wbrew nazwie – sokół rzadko wędruje, ba… w świecie ornitologów jest on uznawany za leniuszka. O ile np. jastrząb poluje aż do skutku, o tyle sokół do próby ataku podejdzie zaledwie kilka razy. Jeśli nie uda mu się złowić ofiary, odpuszcza, przysiada w spokojnym miejscu i odpoczywa, nieraz nawet do następnego dnia. Nie chce mu się również budować gniazda. Ptakom tym wystarcza kawałek osłoniętej półki skalnej, wyrwa lub otwór w wysokim budynku, opuszczone gniazdo innego, podobnych rozmiarów ptaka, zaś na dalekiej północy – lęg naziemny.

Sokół szczególnie upodobał sobie wieżowce. Ulubionym miejscem tytułowych ptaków jest Nowy York. Amerykańską metropolię zamieszkuje największa na świecie populacja tych drapieżnych ptaków. Ich gniazda znajdują się na mostach i wieżowcach na obrzeżach miasta. Co ciekawe – sokoły upodobały sobie również trójmiejskie wieżowce. Jeden z nich osiedlił się ostatnio na najwyższym piętrze jednego z obiektów kompleksu biurowego Olivia Business Centre. Obecność nowego lokatora cieszy, bo sokół wędrowny przez wiele lat był uznawany za gatunek będący na wyginięciu. Skuteczne działania pozwoliły zwiększyć liczebność sokoła, ale jego obecność na terenie północnej części kraju nadal pozostaje niewielka. Wysiłki na rzecz odbudowy i reintrodukcji populacji gatunku koordynuje Rada Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce.

Poprzedni artykuł

Ruszyła budowa nowej hali produkcyjnej w Tczewie

Następny artykuł

Bursztynowe Dźwigi od Fundacji Hospicyjnej

powiązane artykuły
Total
0
Share