Teatr Szekspirowski: otwarcie Biblioteki prof. Jerzego Limona

Trudno było o bardziej symboliczną okazję. W dniu urodzin Wiliama Szekspira oraz imienin Jerzego Limona odbyło się oficjalne otwarcie biblioteki imienia założyciela Teatru Szekspirowskiego.

Księgozbiór prof. Jerzego Limona to około 3200 cennych woluminów o charakterze interdyscyplinarnym. Między innymi ze względu na to biblioteka będzie bardziej pełnić charakter czytelni. Książki będzie można czytać tylko na miejscu. A warto, bo księgozbiór profesora nauk humanistycznych reprezentuje renesansową skłonność do łączenia wielu aspektów rzeczywistości, dialogu rozmaitych dziedzin nauki oraz korespondencji sztuk. Księgozbiór nie ma podziału językowego, składa się przede wszystkim z pozycji polsko- i anglojęzycznych, choć są również woluminy w języku niemieckim, rosyjskim czy greckim. Ze względu na unikatowość wielu egzemplarzy, nie ma możliwości wypożyczania książek, do dyspozycji odwiedzających osób pozostaje komfortowo zaprojektowana czytelnia.

Otwarcie biblioteki Jerzego Limona fot. Karol Stanczak

Czym wyróżnia się tytułowe miejsce? Oczywiście nie tylko wspomnianym księgozbiorem. Nowa biblioteka łączy w sposób wyjątkowy przeszłość z teraźniejszością. Jest ona ulokowana w piwnicy Teatru Szekspirowskiego, gdzie od roku 1635 istniała Szkoła Fechtunku. Badania archeologiczne potwierdzają, iż to pierwszy teatr publiczny w Polsce, funkcjonujący w Gdańsku przez blisko 200 lat, goszczący m.in. aktorów angielskich. Dokonując wyboru lektury ze zbiorów prof. Limona, można podziwiać pięknie wyeksponowane, autentyczne drewniane fragmenty Szkoły Fechtunku, które stanowią symbol odbudowy teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

Fundatorem Biblioteki prof. Jerzego Limona jest Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczący Charles Krause, księgozbiór prof. Limona jest zaś darem jego żony Justyny Marcinkiewicz-Limon. Biblioteka została zaprojektowana i wykonana przez gdańskiego artystę i projektanta wnętrz Tomasza Krupińskiego.

Kiedy możemy korzystać z czytelni?

  • wtorek (14.00-18.00)
  • środa (14:00-18:00)
  • czwartek (14:00-18:00)

Poprzedni artykuł

Jedyny taki salon samochodowy w Europie

Następny artykuł

Kobiety gotowe na zmiany. Rusza program pilotażowy!

powiązane artykuły
Total
0
Share