Wspomniana kwota to kapitał inwestycyjny przeznaczony na rozwój w obszarze Starego Kontynentu. W pierwszym etapie Intel zamierza zbudować dwa zakłady produkcyjne. Budowa ma ruszyć w 2023 roku, a uruchomienie linii produkcyjnych zaplanowano na rok 2027. Warunkiem jest zielone światło ze strony Komisji Europejskiej.
Nowe fabryki mają dostarczać czipy wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie tranzystorowe firmy Intel z epoki Angstroma, zaspokajając potrzeby zarówno klientów odlewni, jak i firmy Intel w Europie i na świecie w ramach strategii IDM (integrated device manufacturer) 2.0 – czytamy w oświadczeniu.
W Niemczech (Magdeburg) powstanie centrum innowacji, czyli Krzemowy Węzeł – Silicon Junction. Będzie to swoisty punkt łączności względem pozostałych – europejskich centrów innowacji oraz produkcji. Z kolei we Francji, a mówiąc ściślej – w Plateau de Saclay, tytułowa marka zamierza stworzyć europejskie centrum badawczo-rozwojowe. W praktyce Francja ma się stać siedzibą Intela w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) oraz możliwości projektowania sztucznej inteligencji (Al).
Z całkowitej kwoty aż 33 miliardów euro ma zostać przeznaczone na inwestycje produkcyjne, które powstaną między innymi w Irlandii, we Włoszech i w Polsce. W Gdańsku Intel zamierza zwiększyć o 50% swoją powierzchnię laboratoryjną, koncentrując się na opracowywaniu rozwiązań w dziedzinie głębokich sieci neuronowych, dźwięku, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze. Rozbudowa zostanie zakończona w 2023 roku.