Trendy IT w nadchodzących miesiącach. Czego możemy się spodziewać?

Jaki będzie nadchodzący rok w branży IT? To szalenie ryzykowne pytanie, ponieważ nie ma dziś bardziej dynamicznie zmieniającego się obszaru rynkowego. Mimo to postanowiliśmy pokusić się o kilka prognoz na podstawie raportów opublikowanych przez markę Gartner.

Zrównoważona technologia

To jeden z istotnych celów współczesnych przedsiębiorstw. Firmy dążą do zastosowania rozwiązań technologicznych, które będą przyjazne dla środowiska, społeczności oraz zasad związanych z ESG. W praktyce chodzi o osiągnięcie długofalowej równowagi ekologicznej oraz poszanowanie praw człowieka. Prognozy zawarte w przywoływanym raporcie mówią o tym, że do 2027 roku aż 25% osób zarządzających technologiami informacyjnymi będzie mogło liczyć na wynagrodzenie dotyczące realizacji efektów zrównoważonej technologii. Nadchodzący rok ma być w tej kwestii kluczowy także na polskim rynku.

Inteligentne aplikacje

AI staje się podstawą coraz większej liczby aplikacji. Trend związany apkami, które wykorzystują sztuczną inteligencję od wielu miesięcy nabiera na sile. Nie inaczej będzie w nadchodzącym roku. Według opinii ekspertów – aplikacje bazujące na AI umożliwiają markom skuteczniejszą automatyzację procesów w szerokim zakresie zastosowań. Owa efektywność dotyczy przede wszystkim obszaru prognoz i rekomendacji, które są oparte o klarowne analizy oraz dane. Podejmowanie decyzji w kontekście dokładnych danych wpływa pozytywnie na doświadczenia odbiorców danego produktu lub usługi, a to właśnie ten obszar wymaga szczegółowości w którą zaingerują nowoczesne aplikacje w nadchodzącym roku.

Zarządzanie bezpieczeństwem

Od kilku lat jest to najbardziej palący aspekt technologiczny. Dyskusja na temat bezpieczeństwa oraz zarządzania ryzykiem wraca niczym bumerang. Mowa o AI Trust, czyli podejściu wspierającym zarządzanie modelami sztucznej inteligencji z uwzględnieniem ich uczciwości, odporności, niezawodności oraz transparentności. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań umożliwia ochronę informacji poprzez wykrywanie anomalii oraz poprawia precyzję i spójność modeli. Z badań publikowanych przez Gartner możemy wyczytać, iż w ciągu najbliższych 2 lat, firmy stosujące AI Trust w apkach opartych o sztuczną inteligencję zwiększą precyzyjność decyzji poprzez eliminację 80% błędnych informacji.

Propozycje chmurowe

ICP – to skrót oznaczający branżowe platformy chmurowe, czyli propozycje chmurowe dostosowane do specyfiki określonych branż. Umożliwiają one komponowanie niezbędne współczesnym branżom do reagowania na zakłócenia. We wspomnianym raporcie znajdują się prognozy mówiące o tym, że w okresie najbliższych 3 lat z tego rozwiązania skorzysta ponad połowa przedsiębiorstw. Co ciekawe – w roku minionym odnotowano zastosowanie takich rozwiązań zaledwie na poziomie 15%. Rok 2024 ma to zmienić.

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Metamorfoza zabytkowego obiektu

Następny artykuł

Co nowego na 3miejskim rynku nieruchomości?

powiązane artykuły
Total
0
Share