Design zaczerpnięty z natury

Ekologia to trend o charakterze globalnym. Funkcjonowanie zgodne z naturą przenika do rozmaitych sfer – od świata kulinarnego, poprzez kosmetologię – na motoryzacji kończąc. W ostatnich miesiącach coraz częściej możemy dostrzec inspiracje zaczerpnięte z natury, które są stosowane w aranżacji wnętrz.

Na czym polega idea ekologii w architekturze wnętrz? Generalnie skupia się ona na zastosowaniu odpowiednich materiałów, które w przyszłości będzie można zutylizować bez szkody dla środowiska. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zredukować do minimum wszelkie elementy z tworzyw sztucznych, których procesy produkcyjne prowadzą do degradacji. Czerpanie z rozwiązań eko w świecie designu nie oznacza ograniczeń w postaci stylu skandynawskiego lub rustykalnego. W wielu wymiarach ekologia znajduje odzwierciedlenie we współczesnych stylach alternatywnych oraz industrialnych. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta oraz naszych upodobań.

Kolorowa dyscyplina 

Istotną zasadą w kreowaniu wnętrz będących harmonią pomiędzy człowiekiem oraz naturą jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego. W strefie dekoracyjnej ważnym walorem będzie uwypuklenie żywej i bujnej roślinności przy zachowaniu zdyscyplinowanej palety barw. Podstawą trendu ekologicznego jest oczywiście biel, która znakomicie odbija światło i zwiększa przestrzeń pod kątem optycznym. Aby wykreować spójne wnętrze nie musimy stawać się zakładnikami bieli – świetnie sprawdzą się inne naturalne barwy, takie jak klasyczne odcienie drewna, gliny, kamienia oraz cegły. Dla miłośników nieco bardziej wyrazistych kolorów również mamy dobrą informację – w designie ekologicznym z powodzeniem możemy stosować klarowną zieleń oraz barwy ziemi. Warto natomiast podchodzić ostrożnie do palety energetycznej. Pomarańcz, czerwień, żółcień i podobne należy komponować z umiarem. Owe barwy mogą zatem posłużyć jako przełamania w postaci ludowych dekoracji.

W pełni naturalnie 

W tytułowym stylu dominują materiały w pełni naturalne. Podstawowym surowcem jest oczywiście drewno, które najlepiej pozyskać lokalnie i bez szkody dla środowiska. Wspomniany surowiec będzie kluczowym budulcem względem podłóg, które najczęściej są pokryte woskiem lub farbą ekologiczną. Podobnie rzecz się ma z meblami, choć w tym przypadku musimy skupić swą uwagę na określonych gatunkach. Tegoroczne trendy w świecie designu zostały zdominowane przez wiklinę, rattan oraz ponadczasowy bambus. Jeśli zamierzamy ograniczyć stosowanie drewna, ciekawą alternatywą może się okazać kamień lub przywoływana już cegła. W tym sezonie coraz większą popularnością cieszył się też marmur, który nadaje elegancji i podkreśla ekologiczny wymiar designu. Odnosząc się do 

Strefa roślinna 

Płaszczyzna dekoracyjna wnętrz przyjaznym naturze skupia się przede wszystkim na szacie roślinnej. Naturalna flora jest dziś nie tylko walorem estetycznym, ale także prozdrowotnym. Rośliny znajdujące się we wnętrzach poprawiają jakość powietrza, podwyższają poziom wilgotności, a także absorbują kurz. Dzięki tym właściwościom poprawia się nasze samopoczucie. Jakie gatunki roślin sprawdzą się w ekologicznych czterech kątach? Oczywiście to zależy przede wszystkim od nasłonecznienia, wilgotności powietrza oraz wymiarów powierzchni. W przypadku większych pomieszczeń możemy zaaranżować modne w ostatnim okresie koncepcje w stylu urban jungle. Wśród kwiatów doniczkowych, ulokowanych na parapecie świetną propozycję stanowią storczyki, figowce oraz skrzydłokwiaty. Roślinność o nieco większych wymiarach, która zyskuje na popularności to wszelkiego typu palmy, monstera i dracena. Ekologiczne przestrzenie to również przyjazne środowisko dla gatunków wiszących w postaci lampionów chińskich, trzykrotek, czy powracającego do łask bluszczu. 

Poprzedni artykuł

Kaszubska Atlantyda

Następny artykuł

Esotiq&Henderson i pełna autonomia

powiązane artykuły
Total
0
Share