Gdańsk: Wystartował nowy portal informacji o mieście!

GeoGdańsk zrewolucjonizuje dostęp do map i informacji miejskich. To innowacja i najnowsza technologia przekazana mieszkańcom w przystępnej formie. Nowy portal zastąpi 20-letni Interaktywny Plan Gdańska.

Narzędzie zapewni mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście i pozwoli na odkrywanie miasta w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk to kompleksowy i intuicyjny portal mapowy, który oferuje użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjne mapy online. Portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych.

Informacja jest tym bardziej cenna, im bardziej aktualna i myślę, że serwis będzie służył nie tylko miłośnikom Gdańska, którzy szukają ciekawostek o naszym mieście, ale także tym, którzy potrzebują tych informacji do swojej pracy. To nowoczesny, unikalny i intuicyjny portal, który w skali kraju jest unikalny. Jedną z jego wartości jest dostosowanie dla osób z różnymi potrzebami, zgodny z wymogami ustawy o dostępności, w tym także dostępności cyfrowej. W odróżnieniu od istniejących obecnie serwisów mapowych, GeoGdańsk jest dostosowany do urządzeń mobilnych.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

4 lata pracy nad serwisem

Projekt GeoGdańsk realizowany jest od 2019 roku. Całość składa się z części zewnętrznej, która została udostępniona mieszkankom i mieszkańcom Gdańska oraz wewnętrznej, dostępnej dla pracowników, przy której urzędnicy pracują już od marca 2023 r. W dotychczasowym Interaktywnym Planie Gdańska dane nie były wprowadzane i aktualizowane na bieżąco, dodatkowo technologia tego systemu jest obecnie przestarzała i podatna na ataki hakerskie, jednocześnie nie ma możliwości rozbudowy go o nowe funkcje. A co najważniejsze, poprzedniego systemu nie można było dostosować do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej, a na telefonach po prostu nie działał.

GeoGdańsk spowodował zmianę podejścia do cyfryzacji, a w efekcie wzrost efektywności pracy urzędników – pracując na jednej bazie, gospodarze poszczególnych danych dbają o ich jakość i aktualność, jednocześnie umożliwiając innym wydziałom i jednostkom korzystanie z nich i zestawianie ze swoimi informacjami. Projekt też zmobilizował do pokazania na mapie danych, które do tej pory były przechowywane w excelach, dokumentach bądź w osobnych plikach z różną częstotliwością aktualizacji.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Przez ostatnie 4 lata połączyliśmy wszystkie zasoby w jedną bazę i jeden serwis mapowy, po to, żeby także w samym urzędzie korzystać z jednych wspólnych danych i nie tworzyć ich wielokrotnie. Projekt ten będziemy dalej rozwijać. Po konsultacjach społecznych Strategii Programów Rozwoju, wiemy, że takie elementy jak zasoby komunalne, cała polityka energetyczna, czy wszystkie kwestie związane z mobilnością to warstwy, nad którymi będziemy pracować. Docelowo chcemy, by był on łatwą i dostępną dla wszystkich platformą dzielenia się wiedzą o mieście. To też pokazuje, jak będziemy zmienić się cyfrowo. W najbliższych latach chcemy ubiegać się o środki zewnętrzne na rozwój cyfrowy naszego urzędu po to, żeby z jednej strony, zmieniać się wewnętrznie dla lepszej pracy urzędniczek i urzędników, ale też dla jak najlepszych usług dla mieszkanek i mieszkańców.

Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Co oferuje serwis?

W menu na stronie znajduje się 13 różnych tematów, które można wybrać wg. własnego zapotrzebowania i podzielić przestrzeń na taką, która nas interesuje. Odtworzonych zostało 900 Planów Zagospodarowania Przestrzennego z ostatnich 20 lat. Znajdziemy tam również informacje o niemal 91 tys. działek w Gdańsku.

Najważniejsze elementy, które można sprawdzić w systemie to mapa i rodzaj własności, czy Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego. Dodatkowo system daje możliwość sprawdzenia regulacji prawnych dotyczących uchwały krajobrazowej. Dodatkowo znajdziemy tam mapę rowerową, szkoły publiczne, jednostki miejskie, oficjalne punkty adresowe (zgodne z oficjalnym rejestrem), działki i budynki z ewidencji gruntów i budynków. Można skorzystać także z informacji o przystankach komunikacji miejskiej, trasach i liniach autobusowych i tramwajowych, granicach dzielnic, strefach parkingowych czy miejskich obiektach sportowych i rekreacyjnych, w tym placach zabaw. Wszystko to z informacją, kto danym terenem czy obiektem zarządza.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Miejski portal mapowy prezentuje te treści, które mają umocowanie prawne. Nie znajdziemy na nim np. nazw potocznych dzielnic, osiedli, czy nazw ulic. Znajdziemy tu z kolei odzwierciedlenie wszystkich uchwał, nad którymi głosują Radni Miasta Gdańska.

W przestrzeni miejskiej

Dzięki funkcjonalnościom systemu i porównaniu różnych przestrzeni na przełomie wielu lat, możemy zobaczyć i przeanalizować, jak rozwija się Gdańsk. Warto też podkreślić, że mieszkańcy mogą zobaczyć użyteczność GeoGdańska w swoim otoczeniu, np. pomieszczenie z makietą znajdujące się w Kunszcie Wodnym, powstało m.in. z danych pozyskanych z serwisu. Na ścianie, z analogicznych danych, wygenerowano plan całego miasta z podziałem na poszczególne dzielnice. Dane z GeoGdańska są również wykorzystywane do konsultacji granic dzielnic naszego miasta.

Powstanie serwisu to część większego wieloletniego kontraktu na modernizację danych przestrzennych i dostawę technologii. Wartość jego utworzenia to 1 685 100 zł brutto. Wykonawcą jest konsorcjum ESRI Polska i GIAP SP z o.o.

KLIKNIJ i zobacz jak działa nowy serwis!

źródło: UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

Z Gdańska do Skandynawii. WizzAir uruchomił nowe połączenie!

Następny artykuł

Ranking zanieczyszczonych miast. Jak wypadły miasta z Pomorza, Warmii i Mazur?

powiązane artykuły
Total
0
Share