Gdańsk z szansą na tytuł Europejskiej Stolicy Demokracji!

Gdańsk ma szansę stać się Europejską Stolicą Demokracji (ESD) w latach 2024-2025. Miasto Neptuna powalczy o ten tytuł z Bratysławą, Izmirem, Lipskiem i Wiedniem, a ostateczną decyzję podejmie Jury Obywatelskie. Zwycięzcę poznamy 12 grudnia 2023.

Gdańsk jest zakochany w demokracji i to nie pusty slogan, a rzeczywiste połączenie solidarności i zaangażowania w budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pielęgnowanie lokalnej i europejskiej tożsamości. Gdańszczanie codziennie udowadniają, jak ważne są demokratyczne wartości, a potwierdza to m.in. wysoka frekwencja wyborcza, która wyniosła aż 81,5%. Bardzo się cieszę że nasza aplikacja została zauważona przez Jury.

Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska.

Zakochani w demokracji

“Zakochani w demokracji – wszyscy razem i każdy indywidualnie” w opisie podkreślono, że Gdańsk jest nie tylko miastem “wolności i solidarności”, ale też otwartym, innowacyjnym i progresywnym. Miasto udostępnia mieszkańcom i organizacjom pozarządowym lokale do działań na rzecz lokalnych społeczności i dofinansowuje tworzone w nich Domy Sąsiedzkie, które stają się lokalnymi centrami praktykowania demokracji i które współpracują ze sobą w sieci. Co bardzo istotne, wszystkie miejskie strategie i programy tworzone są z udziałem mieszkańców.

Od 12 lat realizowany jest w Gdańsku Budżet Obywatelski. Wprowadzono panele obywatelskie do debaty publicznej. Od wielu lat działają też mechanizmy wspierania finansowego inicjatyw mieszkańców w postaci sześciu funduszy na mikrodotacje dla grup nieformalnych i organizacji obywatelskich. Są to fundusze: młodzieżowy, sąsiedzki, senioralny, rekreacyjno-sportowy, równego traktowania oraz innowacji.

Działa też w Gdańsku wiele ciał kolegialnych międzysektorowych – Rad Społecznych, złożonych z przedstawicieli reprezentujących różne sektory społeczne i stanowiących organy doradcze prezydenta i Rady Miasta, w tym Młodzieżowa Rada Miasta i Rada Seniorów. We wrześniu, przez dwa dni gościła w Gdańsku trzyosobowa delegacja ekspertów reprezentujących Biuro oraz Jury Europejskiej Stolicy Demokracji, którzy na miejscu przyglądali się, jakie atuty ma nasze miasto w krzewieniu idei demokracji.

Konkurs przejdzie teraz do kolejnego etapu, w którym w dniach 24 listopada – 3 grudnia 2023 roku ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Jury Obywatelskie, w którym zasiada obecnie ponad 4000 Europejczyków. Kandydat, który uzyska największą liczbę głosów, przejmie tytuł Europejskiej Stolicy Demokracji od Barcelony, która jako pierwsza w historii otrzymała tytuł, gdy miasto zakończy realizację swojego programu w październiku 2024 roku.

Miasta znajdujące się na krótkiej liście: Bratysława, Gdańsk, Izmir, Lipsk i Wiedeń, reprezentują awangardę innowacji demokratycznych i wszystkie z nich zasługują na kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Demokracji 2024/25. W tym kluczowym momencie konkursu zapraszamy wszystkich do zostania Jurorem Obywatelskim i pomocy w wyłonieniu miasta, które najlepiej ucieleśnia zasady demokracji i inspiruje nas wszystkich.

Halfried Carl – założyciel Europejskiej Stolicy Demokracji.

Każdego roku do 10 000 Jurorów Obywatelskich ze wszystkich państw członkowskich Rady Europy wybiera Europejską Stolicę Demokracji. Jej członkowie służą również jako wyjątkowa rada i sieć dla kwestii takich jak partycypacja, demokracja i zrównoważony rozwój.

  • źródło: UM Gdańsk
  • foto główne: Jerzy Pinkas
Poprzedni artykuł

Święto Niepodległości w Trójmieście

Następny artykuł

Jak skutecznie kreować grafik urlopowy?

powiązane artykuły
Total
0
Share